מה זה הדפסת סובלימציה?

סובלימציה היא שיטת הדפסה המאפשרת הדפסה צבעונית על מוצרים פולימרים, במאמר זה נלמד כיצד מתבצעת הדפסה זו.
תמונה של כבישת חולצה במכבש חום להדפס סובלימציה

מהי הדפסת סובלימציה?

סובלימציה או המראה היא תהליך פיזיקאלי שבו חומר עובר ישירות ממצב מוצק למצב גז (מדלג על מצב נוזל). תהליך זה יכול להתרחש עם כל חומר- אך זה תלוי בתנאים סביבתיים ייחודיים. כאשר מתייחסים לסובלימציה בהקשר של הדפסה, למעשה מתייחסים להדפסה המתבצעת על ידי חום ובו הדיו הופך למצב גז ומתקבע לאחר מכן על החומר המודפס.

הדפסת סובלימציה היא בין השיטות הפופולריות ביותר להדפסת חולצות. בשיטת הדפסה זו משתמשים בחום על מנת להטביע תמונות על מגוון מוצרים כגון: חולצות, ספלים, מתכת ועץ.

עיקר ההדפסה מתבצע על גבי נייר סובלימציה- נייר אשר מסוגל להכיל את דיו הסובלימציה ולעמוד בחום ההדפסה. במהלך ההדפסה עובר הדיו מנייר הסובלימציה אל המוצר עליו מדפיסים באמצעות חום. שיטה זו נפוצה מאוד, וכמעט כל בית דפוס העוסק בהדפסת חולצות מחזיק את המכשור המיועד להדפסה זו.

אפשר להשתמש בשיטת הדפסת הסובלימציה בבית. אולם, מכיוון שהדבר דורש השקעה כספית- שעליה תוכלו לקרא בהמשך, חסכוני לעשות זאת  רק אם אתם מתכננים לייצר הכנסה ממכירת מוצרים מודפסים. כמובן שיש כיום גם לא מעט בתי דפוס המוכנים לספק שירותי הדפסת סובלימציה עבוד אנשים הרוצים לעצב וייצר ליין מוצרים פרטי. בדרך זו תוכלו למכור את המוצרים המעוצבים שלכם ללא הצורך להחזיק מלאי ומיכון.

איך עובדת הדפסת סובלימציה?

הדבר הראשון שצריך לדעת בכל מה שקשור להדפסי סובלימציה (ולא משנה אם מדובר על חולצות, כוסות, מוצרי מתכת או עץ), הוא ששיטת הדפסה זו יכולה להתבצע רק על מוצר סינתטי. משמעות הדבר היא שאי אפשר להדפיס ישירות על עץ, כותנה או כל חומר טבעי אחר.

מוצרים סינתטיים, כדוגמת חולצות פוליאסטר, לרוב לא צריכים הכנה מיוחדת לפני ההדפסה. המבדק העיקרי למוצרים אלו הוא שיוכלו לעמוד בחום הנדרש לביצוע ההדפסה- לרוב בין 180 ל 200 מעלות צלזיוס.

מוצרי עץ, חרסינה או מתכת, עוברים תהליך של ציפוי פולימרי כל מנת שצבע הסובלימציה יוכל להתקבע עליהם. טעות נפוצה של אנשים המתחילים לעסוק בסובלימציה היא המחשבה שאפשר לקנות מוצרים רגילים מחנות ולהדפיס עליהם כמות שהם.

עניין חשוב נוסף הוא הדיו: הדפסת סובלימציה מתבצעת על ידי דיו מיוחד ולא על ידי דיו רגיל. לעיתים אנשים טועים בכך משום שהמדפסת המשמשת להדפסה זו נראית כמדפסת ביתית רגילה.

תהליך הדפסת סובלימציה:

תהליך ההדפסה עצמו כולל כמה שלבים:

  1. גרפיקה- יצירת הגרפיקה או העיצוב אותו תרצו להדפיס.
  2. הדפסת העיצוב על גבי נייר סובלימציה. נייר הסובלימציה מסוגל להכיל כמות גדולה יותר של דיו מנייר רגיל בלי שהדיו ייספג ויתקבע על גבי הנייר. תהליך ההדפסה יכול להתבצע על ידי מדפסת ייעודית לסובלימציה או על ידי מדפסת רגילה שהוסבה לשימוש בדיו סובלימציה.
  3. העברת הדיו אל החולצה- לאחר שהנייר הודפס מניחים את הנייר על גבי חולצה (או כל מוצר מותאם אחר), ואז כובשים באמצעות מכבש חום את הנייר על גבי החולצה. בזמן זה הדיו הופך לגז ונצמד לסיבי הבד וכך כאשר משחררים את לחץ המכבש- ההדפס נשאר על גבי החולצה או המצור, ואת הדף שעליו היה הדיו אפשר לזרוק.

תהליך ההטבעה עצמה מבוסס על שני מרכיבים חשובים: חום ולחץ. החום משחרר את הצבע והופך אותו לגז כך שיוכל לצבוע את המוצר. הלחץ מייצר מצב בו הגז לא משתחרר ומתפזר ולכן רק האזור שנמצא תחת הדיו נצבע.

ולסיכום: סובלימציה היא שיטת הדפסה המשמשת להדפסה על מגוון רחב של מוצרים. בדרך זו משתמשים בדיו סובלימציה ובחום כדי להעביר את הגרפיקה על גבי המוצר המבוקש.

אז על מה דיברנו?